DÖNEK GÜVERCİNİ ANLAMAK.

[quote author=Fatih Yeşilova ]
karakanat veya palkanat terimlerinin kuşun rengiyle alakası yoktur sadece deseniyle alakası vardır ayrıca tabi ki dönüş stili ve havada yaptığı hareketler ve yerdeki fiziksel özellikleriyle alakası vardır,kırmızı olmuş mavi olmuş siyah olmuş bununla alakası yoktur,bi tabir vardır karakanatlar uçmayı bilmez palkanatlar dönmeyi bilmez diye, eskiler zamanımızdaki dönekleri bu ana soyları birbiriyle eş ederek elde etmişler ve bütün kuşlar bu iki soydan gelmedir az veya çok ikisinin de özelliklerini taşırlar yerde ve havada bunlar anlaşılabilir ve insanlar bu özellik ve işaretleri bilirlerse kuşlarını daha verimli bir şekilde eş edebilirler
ALLAH a emanet olun.
[/quote]

Teşekkürler Fatih birçok sorunun cevabını kapsayan insanı düşünmeye zorlayan düşündükçe yanıtları çıkaran güzel sözcüklerle anafikri izah etmişsin. Akıllı insanlar, deneyimli insanlar, üretimci insanlar, besledikleri kuşların genetik özelliklerine dikkat eden özverili insanlar uzayıp giden saçma sapan birçok tartışmanın yanıtını burada anafikir teması olarak bulabilirler. Yöresel tabir farklılıklarıyla ha dönek demişssin ha selanik demişsin hepsi aynı kapıya çıkar. Birbirini tamamlayan, eksikliklerinde ahenkte sapma, dönüşte deforme hissdildiğinde birbirinin sigortası olan iki ana unsur, iki ana miladi soy. Bu iki soyun baskınlarına yöneldikçe, araba tekerleği tanımıyla dönenler, sallamalı dönenler, huni, konikvari dönenler, fırfır pırıltıya duyarsız burnunun ucuna döne döne gidenler, düşenler, kilitleneler, takla tombala dönüş birarada, hatta ve hatta baskınlıktan pırıltıya takla atıp giren ardından nefes kesen güzellikte dönüp enfes biçimde dönüşü bitirenler, daha saymakla bitmez, neler çıkar neler bu iki ana soyun çalışmalarıyla oluşmuş varyetelerden.
Bilinçli soy takibindekiler performans peşindeyse baskın gen dönek baz alınmış, ticaret amacıyla renk baz alınmışsa baskın popüler renkler ve fiziki aşgal baz alınmış fakat beraberinde malesef manken performanssız dönek varyetesi üremiştir. Dairenin büyüklüğü, küçüklüğü, göbeğin görünüm beklentisi, beslenen yörede iklim ve devamlı esen hakim esintinin  etkisiyle çalışılıp üretilmiş dayanıklı diğer bir varyete, tutakçılık var aman döneğim yakalanmasın diye zeki soyları baskın tutup uçkunluğun artmasıyla parelelinde dönüş performansının eksilmesinden kaynaklanan bayramlık dönek tabiri olan varyeteler yaz yaz yaz bunlar yazmakla bitmez. İnsanın yaşaması, denemesi, çok gezip görmesi birçok soru işaretlerini açıklar.
Gezmeyen görmeyen dünyayı sadece gözünün görebildiği kadar sanır. Görebildiğinin içindeki en vasıflıyı kral sanır. Oysaki göremediği iki adım ötede kralında kralı vardır. görmeyen bilemez. Bu yüzden değilmidir bütün anlaşmazlıklar. Daracık dünyasındaki görüş penceresinden izlediği kadarıyla döneği dönek sanan yeni yetme nasıl anlayabilirki döneğin membağındaki muhabbeti, anlatımları. Doğal olarak inanmaz, hoş görü yoktur tartışmalar başlar.
Ben derimki orjinal palkanat ve karakanatla başlarım kendi soyumu üretmeye, en eski yaşlılar derki sivri döneni geniş dönene eşle. Bir başkası enseden enseye döneni taşkın bonköre eşle. Bu ve benzeri terimler hep palkanatla karakanattan yürüyün anlamına gelmezmi?
Sadece karakanat besleyeceğim diye diretir çok bilmiş bir yeni yetme, bir, iki, üç jenerasyon derken dönekleri başlar konup uçmamaya, oldukça alçak uçmaya, bol miktarda takla tombala izlenimleri, aptallık diz boyu, kalkan ilk kuş gördüğü kümese düşer, renkler oldukça kapanır gagalar kararır, tırnaklar ve hatta ayak derileri dahi kararır, kemik yapısı ufalır, üyeler dengesiz olur.
Ya açılım için ne gerek?
Bu kadar kan boğumuna ancak elde muhafaza edilen iyi huylu orjinal bir palkanat ilaçtır. hep soy takibi yapılan, ataları bilinen, temiz baskınlara sahip stepne saklanmış orjinallerdir ilaç olan. Kim yapar bunu?
Git ara bul pazardan palkanat benzeri bir dönek içine aydın yerlisi girmişse bile kim kan analizinden çıkarabilirki?
Al sana içinden çıkılmaz defarmasyonlar.
Ya güzel yurdumuzun değişik yörelerinde kendi arzularınca yönelinmiş, üretilmiş, baskınlarına göre yığılmış diğer yöredekilere göre bakınca farklıymış gibi görünen döneklere ne demeli?
Bu kuşların atası bir anası bir. değişken durumlara sokanlar sadece bilinçli veya bilinçsiz biz insanoğullarıyız. renk, sağlamlık, performans, fantaziler derken al sana farklı farklı varyeteler.
Ammmavelakin hepsi Adem ile Havva'nın nesilleri bizler gibi bu varyetelerinde ataları bellidir.
Döneğe gönül verenler, dönücü ırklara gönül verenler bunu iyice idrak etmeliler. İnsanoğlu neye özenir neye yönelirse bıkana kadar onu hedefler, sonra bıkar yeni arayışa geçer v.s v.s derken etraf farklı farklı bireylerle dolar taşar. Bizlerin nakilleri sayesinde yurdun dört bir köşesine dağılırlar. Baskınlıkları bilinmeden yeni yeni çalışmalara maruz kalarak farklı farklı bireylerin üretimleri son hızla devam eder durur bu çarkta.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !